Dzień Ziemi jest świetną okazją nie tylko do rozmowy na tematy takie, jak ekologia, ochrona środowiska czy zmiany klimatu, ale również daje możliwość pobudzenia naszej kreatywności zarówno online, jak i offline. Poniżej podrzucam dwa pomysły - z użyciem technologii i bez - które można wykorzystać w tym wyjątkowym dniu, a przy okazji poćwiczyć słownictwo i struktury na wszystkich poziomach zaawansowania językowego. "Interaktywne" książki Pierwszy pomysł być może kojarzysz, gdyż jakiś czas temu opisywałam genialną książkę "Uratuj mnie" Patricka George'a, ale teraz w ofercie Wydawnictwa Bajka znajduje się jeszcze lepsza pozycja na tą okazję - "Uratuj Ziemię". Tak, jak w przypadku tej pierwszej książki, tutaj również mamy obrazki zmuszające do rozmowy na tematy ekologiczne (powyżej przykładowe zdjęcia), a przezroczyste przekładki pomagają odmienić daną sytuację na lepsze. Młodsi uczniowie mogą najpierw nazwać miejsce oraz przedmioty, które znajdują się na obrazku i odpowiedzieć na pytania "Where's the...?", natomiast starsi uczniowie mogą pokusić się jeszcze o przewidzenie, jak dana sytuacja może ulec poprawie. Oczywiście najlepiej jest robić takie zadanie stacjonarnie, gdzie pokazuje się na żywo kolejne strony książki, ale można też pokazywać je online - na żywo do kamerki lub robiąc przed lekcją zdjęcia i wklejając je do jakiejś wirtualnej tablicy czy prezentacji. Zainspirowani tą książką, w kolejnym kroku nasi uczniowie mają za zadanie wykonanie własnego obrazka, który przedstawia jakiś ekologiczny problem na jednej stronie, a następnie narysowanie odmienionej wersji tej sytuacji na drugiej stronie. Aby przygotować taki obrazek należy:
Takie kreatywne zadanie może być projektem do wykonania jako praca domowa, albo można zrobić to na lekcji i pochwalić się efektami prezentując (nic nie mówiąc!) obrazki grupie - na żywo lub poprzez kamerkę - której członkowie muszą zidentyfikować sytuacje. "Ożywające" obrazki Jeżeli śledzisz mojego bloga od jakiegoś czasu, to zapewne doskonale wiesz, że jestem wielką fanką aplikacji Quiver, która pozwala "ożywiać" dedykowane kolorowanki za pomocą technologii rozszerzonej rzeczywistości. Niestety spora część z nich jest płatna, ale nadal można skorzystać chociażby z szablonu stworzonego na Dot Day (Dzień Kropki), który można wykorzystać do wykonania projektu własnej planety, o którym pisałam tutaj. W tym szczególnym dniu planeta naszych uczniów może stać się utopijną krainą, w której są jakieś nowoczesne rozwiązania na problemy ze środowiskiem naturalnym, albo wręcz przeciwnie apokaliptyczna kraina, w której te problemy przybrały na sile (powyżej zdjęcia przykładów). W wersji stacjonarnej należałoby przekazać kopię kolorowanki każdemu uczniowi, a w wersji online można albo przekazać każdemu uczniowi przed lekcją gotowy pdf do wydrukowania, albo umieścić ją jako jpg na wirtualnej tablicy do pokolorowania. Po przedstawieniu swojej pracy grupie nadchodzi wisienka na torcie - "ożywienie" planety ucznia w aplikacji (najlepiej pod koniec lekcji albo samodzielnie po lekcji), a nawet wzięcie jej w swoje ręce! Oprócz wspomnianego szablonu można również wykorzystać kolorowankę przedstawiającą mapę świata, którą uczniowie mogą podobnie zamienić w swój idealny lub apokaliptyczny świat, albo przedstawić pewne fakty dotyczące środowiska naturalnego czy ekologii. Jest to alternatywa szczególnie przydatna w przypadku starszych czy bardziej zaawansowanych językowo uczniów, którzy mogą nie tylko opisać elementy na obrazku, ale również podzielić się swoją wiedzą czy wygłosić przemowę. Tak czy inaczej, tutaj również należy zawczasu przekazać każdemu uczniowi materiały - czy to w formie papierowej czy jako pdf lub jpg - a po zakończeniu części kreatywnej i językowej umożliwić zobaczenie w aplikacji efektów pracy lub naszej Ziemi. Powyższe kreatywne zadania, w tej formie wychodzącej poza utarte schematy (co jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię!), są świetnym pomysłem na świętowanie tak wyjątkowego dnia, jakim jest Earth Day - zarówno w trakcie lekcji stacjonarnych, jak i tych online. A jakie obchody są czy będą organizowanie w Twojej szkole bądź na Twoich zajęciach? Podziel się swoimi sprawdzonymi i niebanalnymi pomysłami w komentarzu!
0 Komentarze
|
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |