Większość ludzi kojarzy kreatywność z artystami, zwłaszcza z malarzami, ale jak zapewne już wiesz nie ogranicza się ona do sfery sztuki, chociaż wiele jej zawdzięcza. Czy Twoi uczniowie "bazgrolą" coś sobie na marginesie albo na ostatniej stronie w zeszycie? Czy Twoje dziecko uwielbia kolorowanki? A może Ty lubisz wykorzystywać prace plastyczne w swojej pracy? W nowym cyklu wpisów przyjrzymy się właśnie temu, w jaki sposób rysunki (wykonane przez naszych podopiecznych lub tylko przez nich opisywane) są w stanie wyzwolić twórcze myślenie. Co ja tutaj widzę? Celem tego ćwiczenia jest rozbudzenie wyobraźni uczniów czy dzieci, rozwijanie ich umiejętności wyrażania myśli, gdyż tylko pomysły nazwane słowami mogą zostać uznane za kreatywne, oraz spoglądanie na rzeczy z różnych perspektyw. Potrzebne materiały:
Procedura:
Początkowe pomysły mogą być dosyć oczywiste czy sztampowe, ale z czasem zaczną pojawiać się coraz bardziej kreatywne zdania, które można dodatkowo rozwijać metodą stretching sentences, czyli dopisując przymiotnik czy przysłówek (np. It's a dog. -> It's a big brown dog.). Oczywiście nie trzeba korzystać z obrazków stosowanych we wcześniej wspominanym teście Rorschacha, chociaż to zdecydowanie ułatwia życie, ale równie dobrze dzieci mogą najpierw same wykonać plamy farby na papierze. Sam obrazek nie jest tak ważny jak proces myślowy, który jest przez niego wywoływany. Wypisz - wymaluj
Celem tego ćwiczenia jest przede wszystkim zachęcenie do patrzenia na przedmioty z różnych perspektyw, co bardzo sprzyja kreatywności, ale również rozwijanie umiejętności przedstawiania rzeczy za pomocą prostych symboli. Potrzebne materiały:
Procedura:
Jest to zadanie dla uczniów w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania językowego, nie wymagające wielu przygotowań ani talentu plastycznego, dlatego świetnie sprawdza się w podbramkowych sytuacjach (np. nieoczekiwane zastępstwo czy przyjazd rodziny z dziećmi). Może jednak okazać się zbyt trudne dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią myśleć przestrzennie i abstrakcyjnie czy rysować przedmiotów z różnych perspektyw. Mankamentem jest również to, że można wykonać je raczej tylko raz w danej grupie, aby zachować element zaskoczenia i tym samym pobudzić uczniów do kreatywnego myślenia. Jak widać, im prostszy obrazek i im mniej na nim szczegółów, tym paradoksalnie więcej pozostaje przestrzeni dla naszej wyobraźni, a ta jest siłą napędową kreatywności naszej, naszych uczniów czy dzieci. Dlatego zamiast sztampowo opisywać jakiś mało intrygujący obrazek (chociaż i takie zadania są czasami potrzebne), zaskocz swoich podopiecznych takimi zadaniami i rozbudź w nich nowe pokłady kreatywności. Jeżeli chcesz zobaczyć, jakie obrazki stworzyli moi uczniowie, to zapraszam na mój profil na Instagram, a jeżeli chcesz pochwalić się obrazkami swoich uczniów, to również zapraszam na mój profil na Facebooku.
0 Comments
Czasami chciałoby się powiedzieć, że życie nauczyciela czy rodzica jest jak papier toaletowy - szare, długie i do ... - ale wcale nie musi takie być, gdy użyje się tegoż papieru do pobudzenia szarych komórek, a przy okazji i kreatywności naszych podopiecznych. Rzecz niby banalna i przez wielu niedoceniana, ale dająca wiele możliwości tym bardziej, że można ją znaleźć w absolutnie każdym domu, a jej zakup nie wymaga posiadania fortuny. Dlatego też ostatnim przedmiotem codziennego użytku wykorzystanym przeze mnie do zbadania dziecięcej kreatywności jest właśnie zwykły (chociaż nie szary) papier toaletowy. Papierowe małżeństwo słów Celem tego ćwiczenia jest zbadanie kreatywności uczniów czy dzieci za pomocą testu odległych skojarzeń, albo pobudzenie ich kreatywności poprzez szukanie powiązań pomiędzy słowami, co jest kolejną uproszczoną wersją metody wymuszonych związków. Potrzebne materiały:
Procedura:
Zamiast tych trzech powiązanych ze sobą słów, możesz zapisać na papierze kilka pozornie przypadkowych słów i poprosić o odnalezienie jakiegoś wspólnego mianownika (np. podobna pisownia, kategoria, część mowy itd.), czyli zrobić ćwiczenie wymuszonych związków. Na rynku są dostępne papiery toaletowe czy kuchenne z gotowymi słowami w języku angielskim, które można wykorzystać do tego drugiego typu zadania, które opisałam w szczegółach w poprzednim wpisie. Problem poparty papierem
Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie kreatywności naszych uczniów czy dzieci zachęcając ich do rozwiązywania postawionych przed nimi problemów z użyciem modelu Creative Problem Solving. Potrzebne materiały:
Procedura:
Jest to zadanie zainspirowane klasycznym problemem świecy, w którym badana jest nie tylko kreatywność ludzi, ale również wpływ nagród na motywację do kreatywnego rozwiązywania problemów. Zgodnie z wynikami tego eksperymentu psychologicznego, nie należy oferować nagród (np. wybrania najlepszej pracy, postawienia dodatkowej oceny, cukierków) za wykonanie zadania wymagającego twórczego myślenia, gdyż może to paradoksalnie zablokować kreatywność. Powyższe ćwiczenie (zwłaszcza punkt 5) uczy również podejścia do problemów w sposób, który sprzyja kreatywności i pozwala stworzyć coś oryginalnego. Mam nadzieję, że powyższe (jak również wcześniejsze) pomysły udowodniły, iż źródła kreatywności są wokół nas i wystarczy zachować otwarty umysł, aby przeistoczyć z pozoru zwykłe przedmioty w materiały dydaktyczne, które w dodatku rozwijają twórczość naszą, naszych uczniów czy dzieci. A teraz rozejrzyj się dokoła siebie. Co widzisz? Jak możesz wykorzystać widziane przedmioty w kreatywny sposób? Uwolnij swoją wyobraźnię i podziel się swoimi pomysłami w komentarzu. Mówi się, że nauczyciel to jedyny zawód na świecie, w którym kradnie się rzeczy z domu i zanosi się je do pracy. Znasz to? A może z biegiem lat zamieniasz się tak jak ja w zbieracza, któremu wszystko kiedyś do czegoś się przyda? Czasami jednak najlepsze pomysły pojawiają się zupełnie spontanicznie, gdy człowiek jest zrelaksowany, a jego umysł zyskuje wówczas nowe spojrzenie na stare problemy. Tak oto pewnego leniwego wieczoru wzięłam do ręki butelki stojące na moim stole i postanowiłam za ich pomocą walczyć z uczniowskim brakiem kreatywności. Butelkowy zawrót głowy Celem tego ćwiczenia jest nie tylko pobudzenie zmysłów naszych podopiecznych, ale również ich wyobraźni zachęcając do szukania powiązań pomiędzy rzeczami czy słowami, co jest uproszczoną wersją metody wymuszonych związków. Potrzebne materiały:
Procedura:
Karteczki ze słówkami możesz zbierać na swoich zajęciach przez dłuższy czas w większej butelce, a raz na jakiś czas zorganizować takie ćwiczenie, które pomoże nie tylko wykorzystać poznane słownictwo w praktyce, ale i zwrócić uwagę na powiązania pomiędzy słowami. Napisane historyjki z kolei możesz jeszcze później wykorzystać, przerabiając je zgodnie z metodą SCAMPER (Substitute, Combine, Adapt, Modify, Put to another use, Eliminate, Reverse). Kreatywność w butelce Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie kreatywności naszych uczniów czy dzieci zachęcając ich do spojrzenia na dobrze znane przedmioty w niesztampowy sposób oraz zastanowienie się nad ich alternatywnymi zastosowaniami. Potrzebne materiały:
Procedura:
Jest to oczywiście klasyczny test na kreatywność (wcześniej opisywany test alternatywnych zastosowań przedmiotów opracowany przez J.P. Guilforda), ale zaadaptowany na potrzeby pracy z dziećmi w szkole lub w zaciszu domowym. Zamiast butelki można użyć dowolnego przedmiotu znajdującego się w zasięgu ręki, gdyż tak naprawdę nie jest ważna konkretna rzecz, a proces myślowy użyty do wykonania tego zadania. A może Ty drogi nauczycielu czy rodzicu spróbujesz spojrzeć na przedmioty znajdujące się wokół siebie w kreatywny sposób, który zakłada otwartość umysłu na nowe doznania, poznawanie świata wszelkimi zmysłami, wychodzenie poza znane schematy oraz poskromienie strachu przed oceną? Za tydzień kończymy nasz cykl pomysłów na wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku do rozwijania kreatywności, dlatego tym bardziej zachęcam Ciebie do rzucenia mi wyzwania i zaproponowanie kolejnych rzeczy w komentarzu. Pewien klasyk kiedyś powiedział, że "życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co Ci się trafi". Ja bym z kolei powiedziała, że ciekawe i kreatywne zajęcia językowe powinny być jak takie pudełko pełne niespodzianek, gdzie uczeń jest zaskakiwany, a jego wyobraźnia jest nieustannie pobudzana. Dlatego też na drugi przedmiot codziennego użytku, który pomaga rozwijać kreatywność w szkole lub w domu, wybrałam właśnie zwykłe pudło, które od dawna towarzyszy moim zajęciom. Pudełko pełne niespodzianek Celem tego ćwiczenia jest pobudzenie wielu zmysłów (przede wszystkim dotyku i węchu) naszych uczniów czy dzieci, co z kolei pomaga rozwijać wyobraźnię, a ta jak wiadomo jest kluczowa dla kreatywności. Potrzebne materiały:
Procedura:
Młodsi uczniowie mogą początkowo mieć problem z rozpoznaniem kształtów przedmiotów, gdyż ich wyobraźnia przestrzenna nie jest jeszcze mocno rozwinięta, dlatego mogą wspomagać się węchem albo podpowiedziami kolegów (słuchem). Z kolei aby uniknąć zbyt długiego trzymania przedmiotu w ręku, można wyznaczyć limit czasowy na jego rozpoznanie (np. 30 sekund), co zmobilizuje dzieci do szybszego myślenia i podejmowania decyzji. Historyjka zamknięta w pudełku Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie wyobraźni naszych uczniów lub dzieci poprzez zachęcanie ich do generowania jak największej ilości (kreatywnych) pomysłów, czyli taki kontrolowany i uproszczony brainstorming czy też brainwriting. Potrzebne materiały:
Procedura:
Ważnym jest, aby nie ingerować w odpowiedzi uczniów nawet, jeżeli znajdują się w nich błędy gramatyczne czy ortograficzne, które można poprawić już po zakończeniu ćwiczenia, aby nie blokować kreatywności uczniów. Przez całe zadanie należy też wyrażać zainteresowanie czy aprobatę dla mniej typowych odpowiedzi, aby zachęcić pozostałych uczniów do tworzenia w kolejnej rundzie bardziej kreatywnych zdań. Jak widać, zwykłe pudełko jest w stanie pomóc nam, naszym uczniom czy dzieciom wyjść z przysłowiowego pudełka i dzięki temu rozwinąć swoje kreatywne skrzydła. Jest to chyba najprostszy i najtańszy materiał dydaktyczny, który znajdzie się w każdym domu czy szkole, a dzięki niemu można w bardzo łatwy i przyjemny sposób pobudzać wyobraźnię. A jakie Ty znasz kreatywne zastosowania pudełka? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu. Czytanie czy nawet pisanie o kreatywności to bułka z masłem, ale wprowadzenie tych wszystkich zasad w życie wydaje się już wyzwaniem porównywalnym ze zdobyciem Mount Everest. Nie jest to jednak aż tak trudne, gdy pamięta się o tym, że każdy z nas jest na swój sposób kreatywny, a źródeł inspiracji można doszukać się w każdym najbardziej pozornym przedmiocie życia codziennego. A gdyby tak wziąć pierwszą lepszą rzecz z domu i wykorzystać ją w trakcie zajęć językowych tak, aby przy okazji rozwijać kreatywność nie tylko w uczniach, ale i sobie samej? Tak oto powstał pomysł na najbliższy miesiąc szalonych ćwiczeń kreatywności, a na pierwszy ogień poszła folia bąbelkowa, która nieśmiało spoglądała na mnie z pudełka po podręcznikach. Po bąbelku do celu Celem tego ćwiczenia jest zmuszenie naszych uczniów czy dzieci do podejmowania ryzyka oraz próby samodzielnego rozwiązywania problemów, co z kolei kształtuje postawę charakterystyczną dla kreatywnych osób. Potrzebne materiały:
Procedura:
Początkowo uczniowie mogą bać się, czy dobrze wykonają zadanie tym bardziej, że podjęcie decyzji prowadzi do nieodwracalnych skutków w postaci przebitego bąbelka, ale z czasem powinni oswoić się z tą sytuacją. Oczywiście w trakcie całej gry należy wspierać każde dziecko i tłumaczyć, że ważniejsze jest podejmowanie ryzyka niż poprawność wykonania zadania. Bąbelkowy zawrót głowy Celem tego ćwiczenia jest przyzwyczajenie naszych uczniów czy dzieci do wykonywania zadania pomimo braku wszystkich niezbędnych informacji oraz pokonanie lęku przed popełnianiem błędów, co jest poważną blokadą kreatywności. Potrzebne materiały:
Procedura:
Część uczniów może mieć problemy z zaakceptowaniem faktu, że nie widzą wszystkich szczegółów obrazka czy przedmiotu, dlatego podkreślaj przez cały czas trwania gry, że nie muszą wiedzieć wszystkiego, aby wykonać te ćwiczenie. Ważnym jest też, aby nie przyznawać punktów za poprawne wykonanie tego zadania, a ewentualnie można nagrodzić ukończenie zadania bez względu na jego wynik. Oczywiście wszystkie powyższe gry można wykorzystać również w domu pracując z dzieckiem nad jego kompetencjami językowymi, jak również rozwijaniem kreatywności. A Ty jakie masz pomysły na wykorzystanie folii bąbelkowej na swoich zajęciach czy w trakcie zabawy z dzieckiem? Podziel się nimi w komentarzu oraz zaproponuj inny przedmiot do mojego kolejnego wyzwania. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |