Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny, a co za tym idzie czas na przygotowanie odpowiedniego notatnika, który moim zdaniem jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy nauczyciela. Przez lata kupowałam gotowe kalendarze, do których jednak musiałam dodawać zeszyt na notatki, gdyż te niezmiennie przygotowuję do każdej lekcji, oraz inne przydatne elementy. Od 2 lat jednak stawiam na daleko idącą personalizację, która przy okazji ćwiczy moją kreatywność, czyli przygotowuję notatnik zupełnie sama w oparciu o niedrogie i ogólnodostępne materiały. Jak się do tego zabrać? Na początek, należy wybrać odpowiednią bazę pod notatnik - najlepiej kołonotatnik (może być z przegródkami, którymi oddzielimy klasy), albo gruby zeszyt z twardą okładką w ulubione wzory lub z inspirującymi sentencjami. W zeszłym roku wybrałam tzw. bullet journal (po lewej na powyższym zdjęciu), czyli zeszyt z kropkami zamiast typowej kratki czy linii, w którym nieśmiało wypróbowywałam notatki wizualne oraz wykorzystanie naklejek. W tym roku z kolei znalazłam w Pepco takie cudo, czyli ten notatnik po prawej z wbudowanym piórnikiem, który zaadaptowałam według własnych potrzeb. Taka personalizacja sprawia, że na pierwszy rzut oka każdy nauczyciel w pokoju nauczycielskim czy uczeń na lekcji domyśla się, do kogo należy dany zeszyt! Co możemy przygotować w środku swojego notatnika?
Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, a wielkim plusem jest to, że w takim zeszycie znajdziemy wszystkie elementy, które potrzebujemy w pracy i w takiej odsłonie, jaka nam się podoba. W dodatku możemy wykorzystać do tej personalizacji materiałów, które w innym wypadku trafiłyby do śmietnika albo zalegały od dawna u nas w szafce, więc jest to pomysł nie tylko kreatywny, ale i ekologiczny! Oczywiście znajdzie się tutaj również miejsce na klasyczny kalendarz, który może przybrać formę widoku miesięcznego (jak na zdjęciu powyżej), tygodniowego lub dziennego, ale to już zależy od naszych potrzeb i upodobań. Jest przy tym może trochę roboty, ale ja przykładowo dobieram do każdego miesiąca kolor, który mi się z nim kojarzy, czasami dorysowuję jakieś inne skojarzenia, wypisuję nie tylko święta i dni wolne od pracy, ale też nietypowe obchody, a w ciągu roku informacje o testach czy spotkaniach. Takie działania mają na celu nie tylko rozwijanie kreatywności, ale też wspieranie zapamiętywania, gdyż rzeczy wpisane do kalendarza robionego własnoręcznie trwalej zapisują się w naszej pamięci. Polecam każdemu takie rozwiązanie, które nie tylko jest szyte na naszą miarę, ale i daje wiele radości w trakcie jego tworzenia, więc wkroczymy w ten nowy rok szkolny z nowymi pokładami dobrej energii i kreatywności. A co znajduje się w Twoim notatniku? Wolisz gotowe kalendarze nauczyciela, czy skusisz się na taki kreatywny notatnik? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu i zainspiruj innych!
0 Komentarze
|
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |