Kreatywność można rozwijać na wiele różnych sposobów, którym przyjrzymy się w kolejnych tygodniach i miesiącach, ale na razie pozostańmy jeszcze w kręgu sztuki, która jest nieocenionym źródłem inspiracji. Na początek zawitamy do świata teatru, który jest nie tyle budynkiem (chociaż wielu osobom z tym właśnie się kojarzy), ale pewnym doświadczeniem, które pobudza naszą wyobraźnię. Spojrzymy na niego z dwóch perspektyw - jako widz oraz jako aktor - aby jak najpełniej wykorzystać jego zbawienny wpływ na kreatywność naszych uczniów czy dzieci, chociaż nie będzie to teatr przez wielkie T. Uczeń jako widz Nie chodzi tutaj o uczestnictwo w przedstawieniach teatralnych, chociaż i te potrafią zainspirować do tworzenia nowych rzeczy. W ćwiczeniu tym wykorzystuje się formę teatru cieni do rozwijania wyobraźni oraz poszerzania perspektywy, a w konsekwencji do rozwijania ogólnej kreatywności. Potrzebne materiały:
Procedura:
Nie jest to może teatr wysokich lotów, ale nie o to tutaj chodzi, tylko o rozbudzenie w swoich uczniach czy dzieciach ciekawości, zachęcenie ich do myślenia oraz tworzenia swoich własnych historii. Już samo odgadywanie przedmiotów na podstawie ich ceni pobudza mózg do patrzenia na rzeczy z innej niż zazwyczaj perspektywy, a to jest zaczątek rozwoju wyobraźni. Jeżeli z kolei pokusisz się o tworzenie swoich własnych szablonów czy cieni z pomocą dłoni, to w grę wchodzi również rozwijanie więcej niż jednego zmysłu, a taka polisensoryka również dobrze wpływa na kreatywność. Uczeń jako aktor Znowuż nie chodzi tutaj o tworzenie przedstawień teatralnych czy wykazywanie się talentem aktorskim, chociaż te na pewno mają pozytywny wpływ na kreatywność. Ćwiczenie te polega na wykorzystaniu własnoręcznie wykonanych rekwizytów (masek) do odgrywania różnych ról, co pozwala patrzeć na rzeczy i siebie z różnej perspektywy oraz pobudza wyobraźnię. Potrzebne materiały:
Procedura:
Jeżeli chcesz nieco utrudnić te zadanie, a przy okazji popracować nad perfekcjonizmem swoich uczniów czy dzieci, to poproś ich o wykonanie maski z kartki papieru, ale bez użycia nożyczek, a jedynie wydzierając odpowiednie kształty. Wielu z nich zapewne będzie miało z tym wielki problem i będą prosili, czy mogą poprawić maskę z użyciem nożyczek, ale z czasem zaczną akceptować swoje niedoskonałe dzieła. Takie zadanie pozwala nie tylko na ekspresję swojej własnej osobowości, ale daje też możliwość wejścia w rolę, która być może pomoże przełamać strach przed ocenianiem czy mówieniem w języku obcym. Teatr nie jest może lekiem na całe zło czy idealną metodą przełamywania blokad kreatywności, ale daje wiele możliwości wchodzenia w role, które w innym wypadku byłyby dla nas niedostępne. Inna sprawa, że zwłaszcza dzieci lubią udawać kogoś innego i odgrywać różne scenki, więc warto pielęgnować tą umiejętność, która zanika wraz z ograniczaniem dziecięcej wyobraźni. Dlatego jeżeli nie boisz się wyzwań, to stań się na chwilę reżyserem, albo i widzem czy aktorem na scenie, jaką jest sala lekcyjna lub zacisze Twojego domu. Swoją drogą - jak wyglądałaby Twoja maska?
0 Comments
Leave a Reply. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |