Pewien klasyk kiedyś powiedział, że "życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co Ci się trafi". Ja bym z kolei powiedziała, że ciekawe i kreatywne zajęcia językowe powinny być jak takie pudełko pełne niespodzianek, gdzie uczeń jest zaskakiwany, a jego wyobraźnia jest nieustannie pobudzana. Dlatego też na drugi przedmiot codziennego użytku, który pomaga rozwijać kreatywność w szkole lub w domu, wybrałam właśnie zwykłe pudło, które od dawna towarzyszy moim zajęciom. Pudełko pełne niespodzianek Celem tego ćwiczenia jest pobudzenie wielu zmysłów (przede wszystkim dotyku i węchu) naszych uczniów czy dzieci, co z kolei pomaga rozwijać wyobraźnię, a ta jak wiadomo jest kluczowa dla kreatywności. Potrzebne materiały:
Procedura:
Młodsi uczniowie mogą początkowo mieć problem z rozpoznaniem kształtów przedmiotów, gdyż ich wyobraźnia przestrzenna nie jest jeszcze mocno rozwinięta, dlatego mogą wspomagać się węchem albo podpowiedziami kolegów (słuchem). Z kolei aby uniknąć zbyt długiego trzymania przedmiotu w ręku, można wyznaczyć limit czasowy na jego rozpoznanie (np. 30 sekund), co zmobilizuje dzieci do szybszego myślenia i podejmowania decyzji. Historyjka zamknięta w pudełku Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie wyobraźni naszych uczniów lub dzieci poprzez zachęcanie ich do generowania jak największej ilości (kreatywnych) pomysłów, czyli taki kontrolowany i uproszczony brainstorming czy też brainwriting. Potrzebne materiały:
Procedura:
Ważnym jest, aby nie ingerować w odpowiedzi uczniów nawet, jeżeli znajdują się w nich błędy gramatyczne czy ortograficzne, które można poprawić już po zakończeniu ćwiczenia, aby nie blokować kreatywności uczniów. Przez całe zadanie należy też wyrażać zainteresowanie czy aprobatę dla mniej typowych odpowiedzi, aby zachęcić pozostałych uczniów do tworzenia w kolejnej rundzie bardziej kreatywnych zdań. Jak widać, zwykłe pudełko jest w stanie pomóc nam, naszym uczniom czy dzieciom wyjść z przysłowiowego pudełka i dzięki temu rozwinąć swoje kreatywne skrzydła. Jest to chyba najprostszy i najtańszy materiał dydaktyczny, który znajdzie się w każdym domu czy szkole, a dzięki niemu można w bardzo łatwy i przyjemny sposób pobudzać wyobraźnię. A jakie Ty znasz kreatywne zastosowania pudełka? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu.
0 Comments
Leave a Reply. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |