Są takie projekty, które na długo zapadają w pamięć i trafiają do serc naszych podopiecznych, gdyż pobudzają nie tylko wyobraźnię, ale również wywołują ich autentyczną ekscytację. Tak właśnie jest w przypadku międzynarodowego "The Monster Project", który na potrzeby rozwijania growth mindset przekształciłam w swój nieśmiały szkolny projekt "Podaj dalej kreatywność". Uwaga, czytasz na własną odpowiedzialność, gdyż po lekturze tego wpisu na pewno dasz się zarazić kreatywnością, a następnie podasz ją dalej całej swojej szkole bądź rodzinie!
The Monster Project został stworzony w 2015 roku przez grupę amerykańskich artystów-edukatorów, którzy poprosili dzieci z lokalnych szkół podstawowych o narysowanie potwora, aby następnie stworzyć swoją własną wizję artystyczną tych dziecięcych wytworów wyobraźni. Kolejnym krokiem było zestawienie tych dwóch wizji, aby dzieci mogły zobaczyć, jak ich pomysł zainspirował innych, jakie inne techniki można użyć w swojej pracy twórczej, jak również zachęcić do własnych poszukiwań artystycznych. W efekcie tych działań powstał nawet album z najlepszymi pracami, a sam projekt przekształcił się w międzynarodowy Monster Project UNITE, który zachęca artystów z całego świata do włączenia się w tę akcję krzewienia kreatywności. Do tego ostatniego projektu mogą zgłosić się również dzieci w wieku 6-12 lat ze wszystkich zakątków świata, co daje szansę Twoim uczniom bądź własnym dzieciom na niezwykłą artystyczną przygodę! Ponieważ do powyższego projektu mogą wysłać zgłoszenie jedynie rodzice bądź prawni opiekunowie dzieci, a i tak nie wiadomo, czy ktokolwiek się do niego zakwalifikuje, postanowiłam stworzyć swój własny (przynajmniej na razie) szkolny projekt "Podaj dalej kreatywność". Początkowa idea jest podobna, czyli dzieci z klas 1-3 rysują swoje potwory, a następnie (dzięki uprzejmości nauczycielki plastyki) dzieci z klas 4-8 będą miały za zadanie stworzyć swoją własną wizję przy użyciu dowolnej techniki. Dałam maluchom jedynie 20 minut na stworzenie swojego rysunku (przykładowe prace powyżej), aby "podkręcić" ich kreatywność i walczyć z perfekcjonizmem, a następnie musieli ustnie opisać swojego potwora, co dodatkowo ćwiczyło ich język obcy. Starsi uczniowie również mogą wykorzystać swoje rysunki na lekcji języka angielskiego, tworząc pisemne opisy potworów albo porównując szczegóły na obydwu rysunkach. W kolejnym kroku (do końca roku szkolnego) wybiorę najlepiej dopracowane prace i przekażę je zaprzyjaźnionym lokalnym artystom do stworzenia swojej własnej wizji. Mam nadzieję, że te działania nauczą wszystkich zaangażowanych w ten projekt, że warto wzajemnie się inspirować, jak również pokażą im inną perspektywę oraz ewolucję pierwotnego pomysłu. Jedno mam już zagwarantowane - niesamowity entuzjazm wszystkich uczniów oraz współpracujących nauczycieli, więc to już połowa sukcesu oraz drogi do growth mindset. Jak podoba Ci się ten pomysł? Czy chciałabyś bądź chciałbyś zaangażować się w tego typu działania? A może Twoi uczniowie bądź dzieci chciałyby się przyłączyć? Jeżeli tak, to daj znać w komentarzu!
4 Comments
Warecka
1/23/2019 00:22:42
Jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej ale i uczę j. angielskiego w klasie 1 oraz 3. Wraz z moimi dziećmi chcielibyśmy przystąpić do projektu .
Reply
Ewa P.
2/25/2019 23:20:25
Chętna. Klasa 3 i 4 SP
Reply
Creativity killed the class
2/28/2019 23:27:30
Dziękuję za zainteresowanie moim projektem :) Szczegóły w poniższym wydarzeniu na Facebook. Zapraszam serdecznie!
Reply
Creativity killed the class
1/15/2020 14:26:53
Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w drugiej edycji projektu, która będzie miała zasięg ogólnopolski, a być może i międzynarodowy :)
Reply
Leave a Reply. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |