Do tej pory przyglądaliśmy się gotowym obrazkom z różnych perspektyw, aby ćwiczyć spostrzegawczość, uważność (z angielskiego mindfulness) i pobudzać wyobraźnię, oraz sterowaliśmy procesem twórczym naszych uczniów czy dzieci wyciągając ich ze strefy komfortu. Teraz przyszedł czas na trudniejsze zadanie, czyli swobodne rysowanie, które wymaga już nieco większej wyobraźni i kreatywności, co często spotyka się z reakcją "ale ja nie wiem, co mam narysować". Aby nie pozostawiać nikogo samemu sobie, dobrze jest podrzucić kilka prostych pomysłów, które uwolnią w każdym pokłady kreatywności, o istnieniu których sami być może nie mieli pojęcia. Czy znasz książkę "Arcypalce" brytyjskiej ilustratorki Marion Deuchars (po angielsku "Let's Make Some Great Fingerprint Art")? Jeżeli jeszcze o niej nie słyszałeś drogi czytelniku, to w te pędy biegnij do księgarni albo odwiedź stronę Wydawnictwa Dwie Siostry, z której pochodzi powyższy przykład zadania, które jest wręcz idealne na zajęcia językowe. Po jego wykonaniu, uczniowie mogą oczywiście opisać swoje postaci słownie lub pisemnie, albo w parach odgadywać, kim są postacie partnera zadając mu pytania. Można też pozostawić dowolność naszym podopiecznym, aby tworzyli zwierzęta, rośliny, budynki czy inne rzeczy za pomocą odcisków palców lub dłoni, nie narzucając żadnego tematu, tylko podpowiadając technikę rysunku. Ważnym jest, aby cały czas podkreślać, że nie jest ważne jak coś narysują, ale co narysują, a nawet czy w ogóle podejmą trud wykonania tego zadania, które nie będzie łatwe dla perfekcjonistów, których widuję już w przedszkolu.
Młodsze dzieci ogólnie raczej nie mają problemów z wyrażaniem swoich myśli czy pomysłów za pomocą rysunków, ale z biegiem lat coraz trudniej przychodzi nam ta sztuka, dlatego warto przy każdej okazji dawać do tego sposobność. Już na etapie poznawania nowego słownictwa warto jest dopilnować, aby uczniowie przedstawiali znaczenie słów za pomocą prostych obrazków raczej niż tłumaczyli w zeszycie dane słowo na język polski. Taki sketchnoting (czyli robienie wizualnych notatek) jest nie tylko przydatny do rozwijania kreatywności, ale również w przyjemny sposób ułatwia zapamiętywanie słówek, a przecież tego właśnie chcemy. Na powtórzenie uczniowie mogą przygotować karteczki z wizualnym przedstawieniem znaczenia słowa lub jakiegoś wyrażenia (np. wash your hands), a następnie zagrać z nimi w kalambury. Co więcej, po każdym teście pozwól swoim uczniom narysować dowolny obrazek na ostatniej pustej stronie, albo chociaż dowolnie pokolorować zawarte w nim obrazki. Te ostatnie zadanie w bardzo prosty sposób eliminuje problem tzw. early finishers, a dodatkowo pozwala wyżyć się artystycznie i zrelaksować, a jak wiadomo to sprzyja kreatywności. To jest jedynie mała garść pomysłów, w jaki sposób można zachęcić uczniów czy swoje dzieci do swobodnego rysowania, a przykłady ich realizacji pojawią się oczywiście na moim profilu na Instagram. Zaglądaj również na mój fanpage na Facebooku, gdzie pojawi się wkrótce więcej inspiracji do rozwijania kreatywności oraz zdolności językowych poprzez rysowanie. A jeżeli masz swoje niezawodne sposoby na zachęcenie dzieci, młodzieży lub dorosłych do wyrażania myśli czy pomysłów poprzez rysunek, to podziel się nimi w komentarzu.
0 Komentarze
Odpowiedz |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |