Jak już pewnie wiesz, nie jest łatwo zdefiniować kreatywność, stąd możesz zastanawiać się, po co właściwie zajmować się czymś, czego nie można w łatwy sposób wyrazić słowami. Może chociażby dlatego, że w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie cenione są zupełnie inne wartości czy cechy charakteru niż było to za czasów Twoich dziadków, rodziców czy nawet Twojego dzieciństwa. Fundacja World Economic Forum w swoim badaniu na temat przyszłości rynku pracy przewiduje, jakie umiejętności będą poszukiwane wśród kandydatów na stanowiska pracy w roku 2020 i jak te wymagania zmienią się w porównaniu z rokiem 2015: Jak widać kreatywność (creativity) wkrótce znajdzie się w pierwszej trójce najbardziej cenionych umiejętności XXI wieku, stąd osobiście chciałabym, aby moja córka rozwijała ją w sobie od najmłodszych lat. Nie jest to jednak łatwe zadanie tym bardziej, gdy dziecko wkracza w wiek szkolny, gdyż jak twierdzi światowej sławy lider rozwoju kreatywności Sir Ken Robinson - szkoły zabijają kreatywność i trudno się z nim nie zgodzić. Przeprowadzana od lat 60-tych XX wieku w USA bateria testów Torrance'a (Torrance'a Tests of Creative Thinking, TTCT) wskazuje, że od 1990 roku wysokość IQ wzrosła, natomiast wyniki twórczego myślenia znacząco spadły, zwłaszcza wśród przedszkolaków i uczniów trzecich klas. Wcale mnie to nie dziwi, skoro od nauczycieli wymaga się przede wszystkim realizacji sztywno narzuconej podstawy programowej, a nawet ławki w większości szkół wymuszają określoną pozycję, która nie wpływa korzystnie na twórcze myślenie. Rodzice również mogą czuć się zagubieni, skoro zarówno zbytnia dyscyplina, jak i tzw. bezstresowe wychowanie są ciągle krytykowane, więc już nie wiadomo "jak żyć" i rozwijać kreatywność dziecka w domu. Nie musi tak jednak być, wystarczy zapewnić swoim uczniom czy dzieciom środowisko, w którym ich kreatywność rozwinie się w sposób naturalny, co nie jest takie trudne, jak się wydaje. Poniżej znajduje się lista 10 cech środowiska wspierającego kreatywność (tzw. creative press czy creative climate) stworzona przez szwedzkiego badacza Görana Ekvalla. Czy Twoja szkoła może poszczycić się takimi cechami? Czy takimi słowami możesz opisać swoją rodzinę? Daj znać w komentarzu.
2 Comments
8/14/2017 07:38:46
Najlepiej było by zapytać samych uczniów ;-) jednakże w swojej szkole staramy się wspierać kreatywność i zachęcamy do nieszablonowego działania. Kreatywność jest nam potrzebna nie tylko w pracy, ale i w codziennym życiu. Dlatego warto o niej rozmawiać!
Reply
Creativity killed the class
8/14/2017 10:19:25
Kreatywność jest nie tylko potrzebna w codziennym życiu, ale i jest w nim obecna, o czym mało kto pamięta, gdyż słysząc słowo "kreatywność" mamy na myśli jedynie wynalazki. A przecież jeżeli przykładowo Twoje dziecko miało problemy z zapamiętaniem swojego adresu, a Ty ułożyłaś do tego rymowankę, to wykazałaś się kreatywnością. Albo jeżeli stworzyłaś pyszne danie ze składników, które akurat leżały u Ciebie w lodówce, to też możesz czuć się kreatywną osobą. Warto o tym pamiętać i o tym rozmawiać!
Reply
Leave a Reply. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |