Okres świąteczny to w życiu nauczyciela oraz rodzica trudny czas, gdyż oprócz wykonywania typowych obowiązków, trzeba wspiąć się na wyżyny kreatywności, aby przygotować świąteczne atrakcje dla swoich podopiecznych. Ja do niedawna też starałam się wymyślać, tworzyć, drukować, wycinać, laminować i Bóg wie co robić, aby wszystkich zadowolić, co oczywiście jest niewykonalne. Ale w tym roku postanowiłam usunąć się w cień, a tym samym osiągnąć największą kreatywność w całej swojej karierze, aby wszyscy (łącznie ze mną) świetnie się bawili! Jak tego dokonać? Czy Ty również masz na półce mnóstwo fajnych książek obcojęzycznych o tematyce świątecznej, ale nie korzystasz z nich, bo albo poziom nie ten, albo nie masz czasu czy chęci tworzyć do nich kart pracy, a nigdzie nie ma gotowców? Nie przejmuj się, nie musisz wymyślać misternych zadań, ani nawet mieć książek w docelowym języku obcym, aby go poćwiczyć, a przy okazji porządnie pobudzić kreatywność swoich uczniów czy dzieci. Wystarczy wziąć pierwszą lepszą książkę z półki (u mnie padło na powyższą polskojęzyczną wersję świątecznej opowieści z serii "Angry Birds"), którą jesteście w stanie przeczytać w przeciągu jednej lekcji. Zanim zaczniesz czytać wybraną książkę, rozdaj uczniom czystą kartkę A4 i poproś o podzielenie jej na tyle części, ile jest w niej scen (czyli powiedzmy stron), dlatego też najlepiej sprawdzą się krótsze książki. Podczas gdy Ty czytasz historyjkę na głos, dzieci uważnie słuchają (mogą zamknąć oczy!) oraz rysują obrazki przedstawiające treść wysłuchanego fragmentu. Starsze dzieci mogą dodać chmury dialogowe (tutaj może pojawić się język obcy i element mediacji językowej!), a nastolatki czy dorośli być może będą woleli wypisać sobie jedynie słowa kluczowe w docelowym języku. Pomocne jest wyświetlenie na ekranie czy tablicy interaktywnej zdjęć głównych bohaterów, aby nie skupiać uwagi na ich wyglądzie, tylko na wydarzeniach w kolejnych scenach. Tak powstałe obrazki (powyższe zostały stworzone przez moich 1-klasistów) można dalej wykorzystać do ćwiczenia języka obcego do:
Pomysłów może być tak naprawdę o wiele więcej, gdyż takie podejście do opowieści świątecznych sprawi, że inaczej spojrzysz na swoje książki, a uczniowie czy nasze dzieci chętniej je wysłuchają i nad nimi popracują. Czy istnieje jakaś świąteczna pozycja książkowa, którą chciałabyś bądź chciałbyś w ten sposób opowiedzieć? Czy jest jakaś bożonarodzeniowa historyjka, bez której nie wyobrażasz sobie świąt? Daj znać w komentarzu, a ja podzielę się swoimi ulubieńcami na moich profilach społecznościowych (Facebook i Instagram).
0 Comments
Leave a Reply. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |