Wszyscy dokoła, czy to w domu czy w szkole, szykują się do świąt - piszą listy do Mikołaja, robią prezenty, ubierają choinki, pieką pierniki, śpiewają kolędy - a ja myślę już o nadchodzącym 2020 roku. Dla mnie będzie to wyjątkowy rok, gdyż powitam na świecie kolejne dziecko, ale i dla Ciebie może być on nadzwyczajny, gdy przestaniesz jedynie marzyć, a zaczniesz planować i realizować swoje najśmielsze cele. Poniżej dzielę się swoimi sprawdzonymi metodami na realizację marzeń, które możesz wykorzystać zarówno w swoim życiu prywatnym, jak i zawodowym. Już na początku tego roku zachęcałam do wyznaczania sobie ambitnych celów przez nas samych bądź naszych uczniów czy dzieci, wszystko w ramach omawiania tzw. growth mindset (czyli nastawienia na ciągły rozwój). Przypominam moje trzy ulubione metody:
W tym tygodniu natrafiłam z kolei na genialny pomysł wyznaczania oraz wizualizacji swoich marzeń bądź celów, który w dodatku świetnie wpisuje się w bożonarodzeniową stylistykę, a pochodzi z rewelacyjnego bloga Big Life Journal. Powyższe karty pracy trafiły na moją skrzynkę mailową wraz z jego newsletterem, na który warto się zapisać, aby co piątek otrzymywać darmowe pomysły na rozwijanie growth mindset. Niestety nie mogę podzielić się gotowymi materiałami, ale sama idea tego zadania jest przecież prosta - przedstaw swoje marzenie za pomocą rysunku, a następnie wypisz i/lub narysuj książki, filmy, miejsca, osoby itd., które mogą pomóc w jego spełnieniu. Teraz powiedzmy, że Twoim marzeniem jest usprawnienie komunikacji pomiędzy nauczycielami w szkole, zwiększenie motywacji uczniów do pracy na zajęciach, czy nakłonienie dzieci do wykonywania obowiązków domowych. Prawdopodobnie ciężko byłoby to przedstawić wizualnie i w kilku słowach rozplanować sobie realizację tych celów, więc rozwiązaniem może okazać się metoda design thinking. Nie będę wchodziła w wiele szczegółów, gdyż jest ona obecnie na topie i można znaleźć o niej mnóstwo informacji, ale najważniejsze jest przejście przez 5 podstawowych kroków:
Ten szczególny czas w roku sprzyja marzeniom oraz licznym postanowieniom noworocznym, ale chcąc rzeczywiście je spełnić, warto zwizualizować je w któryś z powyższych sposobów, albo podejść do nich metodycznie przy pomocy design thinking. Przy okazji takie działania sprzyjają budowaniu postawy growth mindset, budują empatię w szkole czy domu, jak również pozytywnie wpływają na naszą pomysłowość, dlatego warto rzucić sobie takie kreatywne noworoczne wyzwania. A jakie Ty masz postanowienia czy też marzenia na ten nowy 2020 rok? Podziel się nimi w komentarzu, a być może już samo ich nazwanie doprowadzi Cię o jeden krok bliżej do ich realizacji :)
0 Comments
Leave a Reply. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |