Czasami chciałoby się powiedzieć, że życie nauczyciela czy rodzica jest jak papier toaletowy - szare, długie i do ... - ale wcale nie musi takie być, gdy użyje się tegoż papieru do pobudzenia szarych komórek, a przy okazji i kreatywności naszych podopiecznych. Rzecz niby banalna i przez wielu niedoceniana, ale dająca wiele możliwości tym bardziej, że można ją znaleźć w absolutnie każdym domu, a jej zakup nie wymaga posiadania fortuny. Dlatego też ostatnim przedmiotem codziennego użytku wykorzystanym przeze mnie do zbadania dziecięcej kreatywności jest właśnie zwykły (chociaż nie szary) papier toaletowy. Papierowe małżeństwo słów Celem tego ćwiczenia jest zbadanie kreatywności uczniów czy dzieci za pomocą testu odległych skojarzeń, albo pobudzenie ich kreatywności poprzez szukanie powiązań pomiędzy słowami, co jest kolejną uproszczoną wersją metody wymuszonych związków. Potrzebne materiały:
Procedura:
Zamiast tych trzech powiązanych ze sobą słów, możesz zapisać na papierze kilka pozornie przypadkowych słów i poprosić o odnalezienie jakiegoś wspólnego mianownika (np. podobna pisownia, kategoria, część mowy itd.), czyli zrobić ćwiczenie wymuszonych związków. Na rynku są dostępne papiery toaletowe czy kuchenne z gotowymi słowami w języku angielskim, które można wykorzystać do tego drugiego typu zadania, które opisałam w szczegółach w poprzednim wpisie. Problem poparty papierem
Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie kreatywności naszych uczniów czy dzieci zachęcając ich do rozwiązywania postawionych przed nimi problemów z użyciem modelu Creative Problem Solving. Potrzebne materiały:
Procedura:
Jest to zadanie zainspirowane klasycznym problemem świecy, w którym badana jest nie tylko kreatywność ludzi, ale również wpływ nagród na motywację do kreatywnego rozwiązywania problemów. Zgodnie z wynikami tego eksperymentu psychologicznego, nie należy oferować nagród (np. wybrania najlepszej pracy, postawienia dodatkowej oceny, cukierków) za wykonanie zadania wymagającego twórczego myślenia, gdyż może to paradoksalnie zablokować kreatywność. Powyższe ćwiczenie (zwłaszcza punkt 5) uczy również podejścia do problemów w sposób, który sprzyja kreatywności i pozwala stworzyć coś oryginalnego. Mam nadzieję, że powyższe (jak również wcześniejsze) pomysły udowodniły, iż źródła kreatywności są wokół nas i wystarczy zachować otwarty umysł, aby przeistoczyć z pozoru zwykłe przedmioty w materiały dydaktyczne, które w dodatku rozwijają twórczość naszą, naszych uczniów czy dzieci. A teraz rozejrzyj się dokoła siebie. Co widzisz? Jak możesz wykorzystać widziane przedmioty w kreatywny sposób? Uwolnij swoją wyobraźnię i podziel się swoimi pomysłami w komentarzu.
0 Comments
Leave a Reply. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |