Mówi się, że nauczyciel to jedyny zawód na świecie, w którym kradnie się rzeczy z domu i zanosi się je do pracy. Znasz to? A może z biegiem lat zamieniasz się tak jak ja w zbieracza, któremu wszystko kiedyś do czegoś się przyda? Czasami jednak najlepsze pomysły pojawiają się zupełnie spontanicznie, gdy człowiek jest zrelaksowany, a jego umysł zyskuje wówczas nowe spojrzenie na stare problemy. Tak oto pewnego leniwego wieczoru wzięłam do ręki butelki stojące na moim stole i postanowiłam za ich pomocą walczyć z uczniowskim brakiem kreatywności. Butelkowy zawrót głowy Celem tego ćwiczenia jest nie tylko pobudzenie zmysłów naszych podopiecznych, ale również ich wyobraźni zachęcając do szukania powiązań pomiędzy rzeczami czy słowami, co jest uproszczoną wersją metody wymuszonych związków. Potrzebne materiały:
Procedura:
Karteczki ze słówkami możesz zbierać na swoich zajęciach przez dłuższy czas w większej butelce, a raz na jakiś czas zorganizować takie ćwiczenie, które pomoże nie tylko wykorzystać poznane słownictwo w praktyce, ale i zwrócić uwagę na powiązania pomiędzy słowami. Napisane historyjki z kolei możesz jeszcze później wykorzystać, przerabiając je zgodnie z metodą SCAMPER (Substitute, Combine, Adapt, Modify, Put to another use, Eliminate, Reverse). Kreatywność w butelce Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie kreatywności naszych uczniów czy dzieci zachęcając ich do spojrzenia na dobrze znane przedmioty w niesztampowy sposób oraz zastanowienie się nad ich alternatywnymi zastosowaniami. Potrzebne materiały:
Procedura:
Jest to oczywiście klasyczny test na kreatywność (wcześniej opisywany test alternatywnych zastosowań przedmiotów opracowany przez J.P. Guilforda), ale zaadaptowany na potrzeby pracy z dziećmi w szkole lub w zaciszu domowym. Zamiast butelki można użyć dowolnego przedmiotu znajdującego się w zasięgu ręki, gdyż tak naprawdę nie jest ważna konkretna rzecz, a proces myślowy użyty do wykonania tego zadania. A może Ty drogi nauczycielu czy rodzicu spróbujesz spojrzeć na przedmioty znajdujące się wokół siebie w kreatywny sposób, który zakłada otwartość umysłu na nowe doznania, poznawanie świata wszelkimi zmysłami, wychodzenie poza znane schematy oraz poskromienie strachu przed oceną? Za tydzień kończymy nasz cykl pomysłów na wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku do rozwijania kreatywności, dlatego tym bardziej zachęcam Ciebie do rzucenia mi wyzwania i zaproponowanie kolejnych rzeczy w komentarzu.
0 Comments
Leave a Reply. |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |