Masz głowę pełną mniej lub bardziej szalonych pomysłów, ale nie wiesz na który z nich się zdecydować? Nie jesteś pierwszą osobą, która zmaga się z tym problemem, ponieważ to właśnie podjęcie decyzji i zamienienie pomysłu w plan działania jest najtrudniejszym, ale zarazem niezbędnym elementem procesu twórczego. Większości z nas kreatywność kojarzy się jedynie z chaotycznym procesem generowania pomysłów, a wymaga ona również pewnej dyscypliny i wysiłku włożonego w stworzenie kreatywnego "produktu". Jak więc ocenić, czy nasz pomysł jest genialny, czy też lepiej schować go głęboko do szuflady? Najlepiej byłoby po prostu przetestować go na jakimś dobrze nam znanym króliku doświadczalnym, ale nie zawsze jest to możliwe. Możesz również spróbować rozwijać w sobie oraz innych tzw. myślenie konwergencyjne (convergent thinking), czyli kolejny sposób patrzenia na kwestię rozwiązywania problemów. Taki rodzaj myślenia przydaje się podczas wszelakich testów i egzaminów, gdyż ułatwia odnalezienie jednej najlepszej odpowiedzi, ale też jest dopełnieniem poprzednio wspominanego myślenia dywergencyjnego. Należy pamiętać jedynie o kilku zasadach: Reasumując, jeżeli masz jakiś pomysł na zadanie dla uczniów czy swojego dziecka, ale nie jesteś pewien czy to "wypali", to spójrz co w nim jest takiego fajnego, jak ocenisz jego skuteczność, jaki ma być jego efekt, co możesz jeszcze ulepszyć lub zmienić, oraz prześpij się z nim przynajmniej do kolejnego poranka. Wiem, że zwłaszcza ten pierwszy element jest trudny do stosowania, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni raczej do krytyki pomysłów i wytykania ich wad niż do doszukiwania się w nich pozytywnych elementów. Nawet nasi uczniowie czy dzieci na co dzień spotykają się częściej z oceną błędów niż wskazywaniem sukcesów, z czym walczy chociażby coraz popularniejsze ocenianie kształtujące. Nie czuję się wystarczająco kompetentna, aby opisywać tutaj tą ideę, ale podzielę się pewną metodą, która pozwoli każdemu dostrzec potencjał pomysłów i rozwinąć je w bardziej kreatywne "produkty". Według metody PPCO (Pluses, Potentials, Concerns, Overcoming concerns) w początkowej fazie oceny pomysłów należy przyjrzeć się im w 4 prostych krokach:
A może by tak (o zgrozo!) oddać pałeczkę swoim uczniom czy dzieciom i pozwolić im podjąć decyzję czy dokonać za nas wyboru? O tym następnym razem, a tymczasem zastanów się - czy wiesz dokąd zmierzasz? Czy wiesz, jak tam dotrzeć? Czy lubisz mieć wszystko pod kontrolą, czy też pozwalasz sobie na odrobinę chaosu? Podziel się w komentarzu.
0 Komentarze
Odpowiedz |
Autorka
... to wielka miłośniczka oraz wieloletnia nauczycielka języka angielskiego, zagorzała fanka kreatywności, dla uczniów "Miss Kasia", a pozostałych Kasia Jarocka. Archiwa
Sierpień 2021
Kategorie |